piątek, 20 listopada 2009

Marsz Głodowy - Zgierz 30.07.1981 r.

Patrząc na narastającą biedę naszego społeczeństwa , przypomniały mi się czasy największych protestów w Regionie Łódzkim latem 1981.Znalazłem w swoim domowym archiwum  kilka fotografii z takiego protestu,marszu polskich kobiet.
Niestety jakość ich jest nie najlepsza.Czas zrobił swoje,poza tym,nie będąc fotografem z zawodu,a mając akurat aparat fotograficzny z sobą,chyba to była lustrzanka "Start",wykonałem je i wywołałem w swojej łazienkowej ciemni.Czysta amatorszczyzna.

Nawiązując do Marszów , zacytuję Jerzego Kropiwnickiego:

 Słynny marsz głodowy latem 1981 roku. To wydarzenie przebiło się najszerzej na całą Europę i cały świat. Był to pierwszy tej skali protest, w którym 90 proc. uczestników stanowiły kobiety. Protest trwał kilka dni, a jego zwieńczeniem był przemarsz kobiet z łódzkich zakładów od ówczesnej siedziby "Solidarności" przy ul. Piotrkowskiej 260 do placu Wolności. Wzięło w nim udział 50 tys. osób. Takiego marszu w proteście przeciw władzom w czasach PRL-u nie było. Byłem jednym z organizatorów tego przedsięwzięcia.


Żal mam wielki do twórców Encyklopedii "Solidarności" ,gdzie pominięto słynny Marsz Głodowy w Zgierzu.Tysiące mieszkańców miasta Zgierz wyległy wtedy na ulicę !7 Stycznia ( dziś ul.Długa ) idąc od Pl.J.Kilińskiego aż pod Prezydium Miasta Zgierza,gdzie na pl.Armii Czerwonej !!! wygłoszono Apel do władz,protestując przeciw narastającemu ubożeniu społeczeństwa,zwłaszcza biedzie naszych polskich kobiet.Tłum był tak przeogromny,że nie udało mi się nawet wejść na teren Placu.
Pamiętać też trzeba,że był to jeszcze czas PRL-u.

30

  • W Łodzi, Kutnie, Piotrkowie Trybunalskim, Częstochowie i Szczecinie odbywają się „marsze głodowe” kobiet protestujących przeciwko pogarszającemu się zaopatrzeniu w żywność.

Źródło


Czy dziś,a widzę,że stare powraca,stać byłoby nas na taki spontaniczny akt protestu ?

A oto te fotografie:


Bardzo proszę,by korzystając z powyższych materiałów podawać źródło ich pochodzenia.


Dziękuję i pozdrawiam.