poniedziałek, 28 marca 2011

Mam ją ..."RACJA STANU - JANOWI OLSZEWSKIEMU"


Z poranną pocztą nadeszła miła , choć oczekiwana od kilku dni, niespodzianka.
Wreszcie w moich rękach "Racja Stanu - Janowi Olszewskiemu".
Tom poświęcony 80. rocznicy urodzin premiera Jana Olszewskiego.

Wydarzenia ostatnich lat stwarzają szczególnie mocne przesłanki, aby postulować budowanie nowego narodowego konsensusu wokół podstawowych celów polskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. (…) Odpowiadając na wskazane wyżej wyzwania, należy postulować powrót do pojęcia racji stanu jako najważniejszego dla polskiej polityki, powszechnie akceptowanego zespołu celów i związanych z nimi działań, które powinny być realizowane przez wszystkie siły polityczne.

Z artykułu Jarosława Kaczyńskiego Polska racja stanu

 Książka ta jest hołdem złożonym Janowi Olszewskiemu – obrońcy działaczy niepodległościowych w procesach politycznych, premierowi rządu polskiego, doradcy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i kawalerowi Orderu Orła Białego – przez ponad dwudziestu autorów, w dużej części współpracowników premiera. Jest też wyrazem ich troski o dobro wspólne, jakim była i jest Polska.

Jaka Polska? To pytanie pierwszy głośno i stanowczo zadał Jan Olszewski w swoim exposé jako premier rządu RP. Adresatem był naród, a także aspirujące do rządzenia środowiska polityczne. Tak sformułowane pytanie wskazało na najważniejsze wyzwania, przed którymi stanęła Polska i Polacy w chwili zrzucenia totalitarnych pęt. Pytanie „Jaka Polska?” moim zdaniem zdecydowało o wartości, wyjątkowości premiera RP Jana Olszewskiego i jego gabinetu.

Z artykułu Dariusza Grabowskiego Pytanie o Polskę

Pomysł wydania "Racji stanu" pochodzi od prof. Jerzego Urbanowicza. Profesor poznał Jana Olszewskiego 30 lat temu, będąc wówczas współpracownikiem BIPS NSZZ "Solidarność". On dokonał wyboru artykułów i wspólnie z żoną Elżbietą opiekował się później wydaniem książki.

Elżbieta Urbanowicz (ur. w 1951 r. w Warszawie), ukończyła Wydział Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego i Studia Podyplomowe z Zarządzania. Od 20 lat zajmuje się polityką społeczną, pracując w Biurze Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w Warszawie.

Jerzy Urbanowicz (ur. w 1951 r. w Szczecinie), jest profesorem w Instytutach Podstaw Informatyki i Matematycznym PAN, a także na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wykłada matematykę i kryptografię. W latach 2006-2008 był doradcą ds. telekomunikacji i kryptografii w SKW, za co otrzymał Złoty Krzyż Zasługi od Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego.

http://www.zysk.com.pl/pl/Nowosci/Racja_stanu._Janowi_Olszewskiemu

Przepięknie wydana książka , pachnąca , mnóstwo fotografii i zapewne interesujących tekstów napisanych przez znakomitych autorów.
Niestety , tylko przeleciałem wzrokiem , czas na czytanie na pewno się znajdzie.
I to bez dwóch zdań.
Pomimo , że jeszcze nie czytałem , polecam jej zakup.
Można to zrobić poprzez witrynę :

http://www.zysk.com.pl/pl/Nowosci/Racja_stanu._Janowi_Olszewskiemu


Więcej o tej pozycji wydawniczej pod tymi linkami:

http://vetsc.org/start/index.php?option=com_content&view=article&id=26:qracja-stanu-jolszewskiemu&catid=1:aktualnoci

http://vetsc.org/start/index.php?option=com_content&view=article&id=27:przewidywana-data-wprowadzenia-tytuu-do-sprzeday-8-marzec-2011&catid=1:aktualnoci

oraz

http://blogmedia24.pl/node/44424
http://blogmedia24.pl/node/44479
http://blogmedia24.pl/node/45131
http://blogmedia24.pl/node/46369


Dziękuję wszystkim , którzy przyczynili się do tego , aby taka pozycja wydawnicza trafiła do naszych rąk.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz